Тренінг
на тему:
„Використання інформаційно-комунікаційних (ІК) та телекомунікаційних технологій (ТКТ) під час навчально-виховного процесу в
загальноосвітніх закладах нового типу”
Методи роботи: робота в групах, „Мікрофон”, демонстрація,
презентація, асоціативний рядок, колаж.
Поняття і терміни: „інформатизація суспільства”, „інформатизація
освіти”, ”комп’ютерні технології навчання”
Епіграф:
Урок –
це дзеркало загальної і педагогічної
культури вчителя, мірило його інтелектуального
багатства, показник його світогляду й ерудиції.
В.О.Сухомлинський
Підготувала:
вчитель української мови
та літератури гімназії № 9
Кіровоградської міської ради
Кіровоградської області
Дуняшенко Наталія Василівна
Мета:
o
Познайомити учасників один з одним, створити доброзичливу атмосферу для
ефективної співпраці;
o
Прийняти правила для продуктивної роботи груп під час тренінгу;
o
Ознайомити учасників з поняттям „тренінг”;
o
Провести роботу в групах з проблеми: „Використання інформаційно-комунікаційних
(ІК) та телекомунікаційних технологій
(ТКТ) під час навчально-виховного
процесу в загальноосвітньому закладі нового типу” шляхом виконання ряду вправ;
o
Підвести підсумки заняття.
Хід заняття:
Вступне слово:
Суспільство і час ставлять перед школою нові завдання,
вирішення яких вимагає нових підходів до навчання. Змінюються програми, з’являються нові підручники, технології, моделі навчання, що пред’являють до вчителя вимоги з оволодіння та застосування в
своїй практиці інновацій.
Поняття „інформаційне суспільство” та „інформаційний
простір” пов’язують, здебільшого, з новим суспільним станом, який склався
внаслідок розповсюдження персональних комп’ютерів та всесвітньої мережі Internet. Основою освітньої системи є
високоякісне і високотехнологічне інформаційно-освітнє середовище. Його
створення і розвиток – технічно складне завдання. Але саме воно дозволяє
системі освіти докорінно модернізувати свою технологічну базу, перейти до
освітньої технології в широкому значенні цього слова і здійснити прорив до
відкритої освітньої системи, що відповідає сучасним вимогам.
Ми зібралися в цій залі (аудиторії), щоб провести засідання
творчої групи „Технологія моделювання уроку з використанням ІКТ” у формі тренінгу з проблеми: „Використання
інформаційно-комунікаційних (ІКТ) та
телекомунікаційних технологій (ТКТ) під
час навчально-виховного процесу в загальноосвітньому закладі нового типу”.
Отож почнімо!
Орієнтовані
відповіді:
. Ми тут зібралися, щоб обговорити
проблему інформатизації освіти. Розширити свої знання з цієї теми.
. Ми тут, щоб розширити свій
кругозір, щоб глибше пізнати, що таке „ІКТ” та „ТКТ”, поділитися власним
досвідом із запровадження даної методики.
. Ми очікуємо від цього заняття
свіжих думок, раціональних прикладів вирішення поставлених завдань та проблем.
Тренер пропонує правила роботи в малих групах (на окремих аркушах), які допоможуть
працювати під час виконання завдань в таких групах:
Правила роботи в
групах:
1.
Необхідно швидко розподілити „ролі” (краще за бажанням кожного).
2.
У процесі роботи групи кожен може виражати власну думку (наприклад, по
черзі).
3.
Коли один говорить – інші слухають.
4.
Обговорюють ідеї, а не особистість.
Ролі в групі:
Обов’язки спікера:
v Зачитувати групові завдання.
v Встановлювати порядок виконання.
v Визначати того, хто буде стежити
за часом.
v Пропонувати членам групи
виступати по черзі.
v Стежити за записами, які робить
секретар, допомагати йому чіткими формулюваннями; узагальнювати думки інших
членів групи.
v Активізувати роботу групи.
v Якщо необхідно, підсумовувати
роботу.
v Визначати доповідача або самому
відповідати про підсумки роботи групи.
v Підтримувати дисципліну під час
групової роботи.
Обов’язки секретаря:
Ø Вести записи результатів групової
роботи; чітко визначати відповіді групи на кожне питання.
Ø Вимагати від групи або більшої її
частини вироблення єдиної думки.
Ø Вести записи чітко і розбірливо.
Ø Бути готовим висловити думку
групи під час підведення підсумків або допомогти тому, хто відповідає.
Інформаційне
повідомлення (на окремому аркуші):
Термін „тренінг” походить від англійського „to train” – навчати, тренувати.
Тренінг – це запланований процес, призначений надати або
поновити знання та навички і перевірити ставлення до проблеми, ідеї, поведінку
з метою їхньої зміни чи оновлення.
Тренінг – це:
o
Ефективна форма роботи для засвоєння знань;
o
Інструмент для формування умінь і навичок;
o
Спілкування в довірчій атмосфері і неформальній обстановці;
o
Пізнання себе і навколишнього світу.
Специфічні риси тренінгу:
F Дотримання певних принципів
групової роботи;
F Наявність більш-менш постійної
групи (переважно від 15 до 20 осіб, що періодично збираються на зустрічі чи
працюють безперервно протягом двох-п’яти днів);
F Певна просторова організація
(частіше за все – робота у зручному ізольованому приміщенні, де учасники
переважну частину часу сидять у колі);
F Використання активних та
інтерактивних методів роботи;
F Об’єктивація суб’єктивних
почуттів, емоцій, думок, знань учасників групи стосовно подій, які відбуваються
в групі.
Тренінги бувають різних видів:
соціально-просвітницькі, соціально-педагогічні, особистісного росту,
комунікативні.
Тренер рекомендує учасникам
самостійно ознайомитись з вищезазначеними матеріалами (Інформаційне повідомлення (на
окремому аркуші)).
Запитання для обговорення:
! Чим відрізняється тренінг від
традиційного навчання?
(метод „Мікрофон”)
Орієнтовані відповіді:
§ Тренінг відрізняється від
традиційного навчання тим, що створюється неформальна обстановка, що дозволяє
учасникам повністю розкритися, більше поглинути знань.
§ Тренінг – це певний вид
діяльності, в процесі роботи якого покращуються якості спільної взаємодії.
Розвивається якість мислити логічно, глобально, неординарно. Розвивається уява
та творчі здібності. Підвищується рівень моральної самосвідомості. Основна
особливість тренінгу – непідготовленість, що спонукає до власне мислення та
розвитку власних ідей.
§ Це метод вдосконалення знань з
певного предмету або теми. Тренінг має „суспільні риси” і поділяється на
індивідуальний і колективний. Ми вважаємо, що відмінність тренінгу від
звичайного уроку полягає в тому, що під час уроку учні більше спілкуються з
вчителем, а під час тренінгу - один з одним.
§ Тренінг – це певні вправи,
призначені для вдосконалення вмінь та навичок. Така форма роботи сприяє
розвитку уяви, мислення, інтелекту. В тренінгах виділяються конкретні проблеми
і питання. Тренінг – це спілкування в довірчій атмосфері та неформальній
обстановці.
§ Тренінг – це практика з певного
виду діяльності з метою її поглиблення та вдосконалення. Види: індивідуальний,
колективний, практичний, теоретичний.
Інформатизація
суспільства є
процесом активного повсюдного використання інформаційної техніки для
виробництва, переробки, збереження й поширення інформації, особливо знань.
Інформатизація
освіти – це процес
забезпечення сфери освіти теорією і практикою розробки й використання сучасних
інформаційних технологій, орієнтованих на реалізацію психолого-педагогічної
мети навчання та виховання.
Комп’ютерні технології
навчання – це
процеси підготовки і передачі інформації учневі, засобом здійснення яких є комп’ютер.
Після презентації
спікерами думки групи, тренер узагальнює зміст поняття „мета НІТ” (підготовка учнів до повноцінної життєдіяльності в умовах
інформаційного суспільства).
***
„Використання інформаційних технологій надає учням
можливість заглянути в сутність науки...”
***
„Метод проектів стимулює самостійну пізнавальну думку
учнів...”
***
„Нові інформаційні технології відкривають учням доступ до
нетрадиційних джерел інформації, підвищують ефективність самостійної роботи...”
***
„Використання методу проектів, їх поєднання з
інформаційними технологіями дає можливість організувати навчальний процес,
орієнтований на особистість учня, з урахуванням його індивідуальних
особливостей і здібностей...
Інтелігентність
|
Ерудиція
|
Зацікавленість
|
Комунікативність
|
Справедливість
|
Вміння слухати
|
Почуття гумору
|
Доброта
|
Любов та повага до дітей
|
Знання
|
Розум
|
Активність
|
Професійність
|
Шляхетність
|
Якості
вчителя, якого чекають
|
Висновок: Основною професійно значимою
якістю сучасного вчителя є інноваційний стиль науково-педагогічного мислення
(зокрема використання ІКТ та ТКТ), готовність до створення нових цінностей і
прийняття творчих рішень.
Обміркуйте та виконайте:
Завдання групам:
Звичайно, в сучасних педагогічних технологіях є як
переваги, так і недоліки. Окресліть доцільність
та недоліки використання інформаційних
технологій в навчально-виховному процесі (3 хв. – обмірковування; 2 хв. –
озвучення та коментарі) – ведучий робить
записи на ватмані
ПЕРЕВАГИ
НЕДОЛІКИ
Є
можливість заощадити час (контрольні роботи, тестові програми)
|
|
Використання
комп’ютерної техніки робить урок
цікавим і по-справжньому сучасним
|
|
Індивідуалізація
навчання
|
|
Контроль
і підбиття підсумків проходять об’єктивно і своєчасно
|
Висновок:
Отже, шановне товариство, суспільство, яке дбає про своє
майбутнє, має усвідомити колосальні можливості ІКТ і навчитися грамотно
застосовувати їх. Насамперед в освіті. Основним завданням впровадження ІКТ у
навчально-виховний процес є підвищення зацікавленості учнів навчанням, зростання
результативності і якості навчальних досягнень учнів, розвиток їх пізнавальних
інтересів, підготовка покоління, спроможного активно включатися в якісно новий
етап розвитку сучасного суспільства, пов’язаний з інформатизацією. Наше ж
завдання – бути вчителями, яких чекають...
Використана
література:
1. Савич Ж.В., Сивогракові З.А.,
Петрик О.М. та ін. Вирішувати нам – відповідати нам. Методичні рекомендації з
проведення тренінг-курсу підлітками-інструкторами: Посібник: - К.: Навчальна
книга, 2002. – 255 с.
2. А. Букач. Інформаційні та
комунікаційні технології в освітній системі міста // Школа / для заступників і
не тільки, грудень 2007, № 12, с.77
3. О.Биков. Новітні інформаційні
технології в навчально-виховному процесі // Школа / для заступників і не
тільки, липень 2008, № 7 (31), с.75
Немає коментарів:
Дописати коментар